5 ciekawych faktów o Filipinach

1. Kraj tysiąca wysp

Filipiny składają się z ponad 7 600 wysp, co sprawia, że kraj ten posiada jedną z najdłuższych linii brzegowych na świecie. Trzy główne grupy wysp to Luzon (gdzie znajduje się stolica Manila), Visayas (znane z przepięknych plaż, takich jak Boracay) i Mindanao (znane z bogatej kultury i tradycji). Geograficzna różnorodność oferuje różnorodne krajobrazy: od górskich terenów Cordillera na Luzon, przez wulkaniczne formacje jak Góra Mayon, po malownicze plaże i podwodny świat takie jak Tubbataha Reef na Palawan.

2. Sport narodowy - sepak takraw

Ta gra przypominająca siatkówkę, ale rozgrywana nogami, jest niezwykle popularna na Filipinach. Wymaga zręczności, precyzyjnego kopania i współpracy w drużynie. Mecze sepak takraw są widowiskowe i pełne emocji. Często opisywany jako połączenie siatkówki i piłki nożnej, sepak takraw różni się od tych dyscyplin tym, że zawodnicy mogą używać do odbijania piłki wszystkich części ciała poza rękami. Gra rozgrywana jest na podobnym do boiska do badmintona korcie, gdzie dwie drużyny, zazwyczaj składające się z trzech graczy, starają się odbijać rattanową lub syntetyczną piłkę nad wysoką siatką tak, aby wylądowała na połowie przeciwnika i nie mogła być odbita. Punkt zdobywa się, gdy piłka dotknie ziemi na terenie drużyny przeciwnej lub gdy przeciwnik popełni błąd, na przykład dotknie piłki rękami lub przekroczy linię siatki.
sport filipiny

3. Bogata różnorodność biologiczna

Filipiny są domem dla ponad 52 177 opisanych gatunków, z czego prawie połowa to gatunki endemiczne. Przykładami mogą być: tarsjusz filipiński, który jest jednym z najmniejszych naczelnych na świecie, mieszka głównie na wyspach Bohol, Samar i Leyte; orzeł filipiński, który jest krytycznie zagrożonym gatunkiem, żyjącym głównie na Mindanao. Archipelag jest także domem dla unikalnych gatunków flory, jak rafflesia, jednego z największych kwiatów na świecie, który jest znaleziony na Luzon.

4. Festiwalowe tradycje

Filipiny obfitują w festiwale, z których wiele ma korzenie religijne i historyczne. Ati-Atihan, obchodzony na cześć Dzieciątka Jezus (Santo Niño), jest uznawany za jedno z najstarszych festiwali w kraju. Uczestnicy festiwalu Sinulog w Cebu również oddają cześć Santo Niño, tańcząc na ulicach w barwnych strojach. Dinagyang w Iloilo, podobnie jak inne festiwale, charakteryzuje się energetycznymi tańcami, barwnymi kostiumami i uroczystymi paradami. Festiwale te są nie tylko wyrazem religijnej dewocji, ale również okazją do celebracji filipińskiej kultury, historii i wspólnoty.
filipiny wybrzeże

5. Unikalna kuchnia

Filipińska kuchnia charakteryzuje się mieszanką różnych tradycji kulinarnych. Adobo, choć proste w przygotowaniu, różni się w zależności od regionu i rodziny, co odzwierciedla lokalne smaki i preferencje. Sinigang, będący kwaśną zupą, jest przygotowywany z różnych rodzajów mięs i warzyw z dodatkiem tamarindu lub innego kwaśnego składnika. Lechon, czyli pieczony prosiak, jest popularnym daniem podawanym podczas specjalnych okazji i świąt. Kuchnia filipińska obejmuje również słodkie przysmaki jak halo-halo, orzeźwiający deser składający się z mieszanki lodu, owoców, fasoli i innych składników.

Poznaj 5 moich ulubionych filipińskich dań,
wejdź na Instagram
@filipinka_suszoneowoce
i sprawdź!
Adres
Unique Moments
Group Sp. z o. o.

ul. Sarnia 4/2,

52-129 Wrocław

P O L A N D
Dane rejestrowe
NIP
REGON
KRS
8961439528
020572672
0000288044
Copyright © 2024 Unique Moments. Wszystkie prawa zastrzeżone