5 ciekawostek o bananach

Najczęściej spożywany owoc na świecie

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w 2020 roku na świecie spożyto około 110 milionów ton bananów. To więcej niż jakikolwiek inny owoc.

Suszone banany: skoncentrowana dawka energii i zdrowia

Suszone banany są bogate w węglowodany, które stanowią główne źródło energii dla organizmu. Węglowodany w bananach są łatwo trawione i szybko wchłaniane do krwiobiegu, co zapewnia szybki zastrzyk energii. Według National Institutes of Health, suszone banany zawierają więcej potasu, błonnika, witaminy B6 i manganu niż świeże banany.
banany

Dlaczego banan jest krzywy?

Za krzywiznę banana odpowiada tzw. grawitropizm ujemny. Jest to związane z tym, że owoce bananowca rosną do góry, odwrotnie do działania grawitacji. Pierwotnie bananowce rosły w środkowej warstwie lasu deszczowego, a więc roślina miała ograniczony dostęp do światła. Stąd też owoce bananowca szukając dostępu do słońca zaczęły rosnąć do góry.

Dojrzewanie banana

Banan zmienia właściwości w trakcie dojrzewania – zielony ma bardzo dużo skrobi. Im bardziej żółty, tym ma w sobie coraz mniej skrobi, która zamienia się w łatwo przyswajalny cukier, a sam owoc zyskuje na smaku.
banany

Skórka od banana ma wiele zastosowań

Skórki od bananów są bogate w potas oraz inne mikroelementy korzystne dla roślin, takie jak azot i fosfor. Możesz umieścić skórki wokół roślin w ogrodzie jako naturalny nawóz lub zrobić z nich kompost. Skórki można również zaparzać, aby uzyskać odżywczy płyn do podlewania roślin.

Chciałbyś poznać więcej ciekawostek?
Wejdź na naszego Instagrama
@filipinka_suszoneowoce
i daj się zaskoczyć!
Adres
Unique Moments
Group Sp. z o. o.

ul. Sarnia 4/2,

52-129 Wrocław

P O L A N D
Dane rejestrowe
NIP
REGON
KRS
8961439528
020572672
0000288044
Copyright © 2024 Unique Moments. Wszystkie prawa zastrzeżone